vyhledat zájezdy

Ženy z Karpathosu

Vládnou ve společnosti muži nebo ženy? Dokážou ženy převzít úlohu mužů, resp. mají muži skutečně hlavní úlohu?

Nejen tyto ale mnoho dalších otázek se snažila pro CNN zodpovědět cestovatelka Katie Sehl na Karpathosu, jednom z nejoblíbenějších řeckých ostrovů v naší nabídce.


Karpathos k sobě jako magnet vábí skutečné cestovatele, daleko víc než běžné turisty. Nenajdete zde masový turismus - naštěstí. Zato zde naleznete nádherné pláže, vysoké hory, divokou krajinu vonící tymiánem a borovicemi, lemovanou malebnými kostelíky a kapličkami, pasoucí se kozy. Koupit si zde můžete skvělý med, domácí rakii i paličkované či vyšívané výrobky místních žen. Video i článek CNN je sondou do života místních obyvatel, jejichž osud byl pohnutý podobně jako na jiných řeckých ostrovech, ale do současnosti si právě Karpathos udržel spoustu tradic, na které jinde zapomněli. A díky autenticitě ostrova vyvstala s trochou nadhledu úvodní otázka článku, neboť zde na první pohled moderní společnost zkrátka žije postaru a navíc matriarchálně.

U nás, ale i ve větší části Řecka se společnost tváří patriarchálně, ovšem - a s tím se ženy často netají - že právě ony jsou těmi pomyslnými krky, které mužské hlavy otáčí. Karpathosské ženy se však rozhodly stát se i hlavami; ne proto, že by zosnovali dívčí válku, ale protože muži tohoto odlehlého ostrova velkou část roku trávili na moři rybařením nebo lovem mořských hub a tak ženám v tomto krásném, ale ne úplně pohostinném koutu Středomoří nezbylo příliš na výběr. Staraly se o jídlo, opravy, stavby, rozhodovaly o chodu vesnic i ostrova a vracejícím se mužům to zřejmě nijak nevadilo. Proto - a to v Řecku v reálu není až tak úplně výjimečné - o chodu rodiny rozhoduje nejstarší žena, která když má dostatek rozumu, aby chotě nebo syny pustila do místní ouzérie, má i dost rozumu na to, aby synovi pak vysvětlila, že sousedovic María je moc pěkná, není chudá a jaká by to byla krásná nevěsta...  a je skoro hotovo. Ano, možná se divíte, ale domluvené sňatky se na Karpathosu dodnes praktikují, i když v daleko menší míře než dřív.


Ženy zde pečou kulaté voňavé bochníky chleba v kamenných venkovních pecích, předávají si rodinné kroje, recepty a šperky, určují směr dění a nechají své pány tvorstva kecat v taverně o politice a o sportu. Je to vlastně takový malý ráj pro všechny. Pokud se rozhodnete jej navštívit, dostane se vám skvělého přijetí, stačí posedět s místními, prohodit s nimi pár vět a začnou s vámi ochotně komunikovat, vezmou vás za své, rozpovídají se o tradicích a vy si společně s nimi budete přát, aby tato idyla trvala věčně. I když je zdejší život poměrně tvrdý, je zároveň krásný a nespoutaný. Jen málokde v Řecku, ale i v Evropě, budete mít možnost pozorovat starší ženu, jak mistrně řídí autobus plný zážitků chtivých cestovatelů prudkým krpálem plným serpentin mezi přístavem Diafani a městečkem Olympos.


I když ani náš článek, ani ten CNN přímou odpověď na úvodní otázky nedává, je zcela jasné, že ženy na Karpathosu jsou silné osobnosti. Vy, kteří jste již Karpathos navštívili, jistě potvrdíte, že tento ostrov je – tak jako ony – zcela výjimečný. Na vás ostatních Karpathos čeká, až ho objevíte v jeho pravé podobě. Dokud je ještě čas…

Nejnovější akce
Informace o aktuální situaci v CK Aeolus Informace o aktuální situaci v CK Aeolus Vážení klienti, současná situace, kdy jsou nařízením vlády uzavřeny nejen školy, restaurace, státní hranice, ale také všechny cestovní kanceláře, je pro nás všechny velice složitá.
Ocenění Ocenění Ocenění od obchodních partnerů vždy potěší a obzvlášť, když je udělené za naprosté minimum reklamací a maximální spokojenost našich společných klientů!
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Dokážou ženy převzít úlohu mužů, resp. mají muži skutečně hlavní úlohu? Nejen tyto ale mnoho dalších otázek se snažila pro CNN zodpovědět cestovatelka Katie Sehl na řeckém Karpathosu.