vyhledat zájezdy


Kalymnos

Možnosti stravy: bez stravy | Délka pobytu: 10 dní
Termíny od: 30.5.2020 | Možnosti dopravy: autobusová, letecká
Cena od: 8 343 Kč

„Sfugari i tomari“ – buď ulovíš houbu, nebo zemřeš. S touto myšlenkou se lovci mořských hub roky potápěli, aby si vydělali na živobytí. Jediným způsobem, jak přežít na skalnatém ostrově, bylo moře. V hlubokých vodách se rozprostírá podmořský svět s historickými poklady a vraky lodí.
 
Po příjemné, ani ne hodinové plavbě z Kosu se vnoříte do náruče přístavu Pothia, jehož kamenné domy jsou postavené jako pomyslný amfiteátr kolem kouzelného zálivu, nad kterým se tyčí na vrcholku skály klášter Ag. Savas, zasvěcený patronovi ostrova. Kalymnos vůbec není tak nehostinný, jak by se mohlo mnohým na první pohled zdát. Právě naopak. Okouzlí vás svou drsnou krásou a od prvního momentu si vás připoutá svou originalitou. Příroda si zde nádherně pohrála s pobřežím, vytvořila zelené oázy ve stínu drsných skal a lidé toto vše doplnili o výtvory vlastních rukou. Kalymnos je navzdory své malé rozloze (pouhých 110 km2) velice různorodý a především zcela panenský ostrov. Zatímco západní pobřeží oplývá romantickými zátokami, plážemi a vesničkami, východní část se zdá být poměrně pustá a drsná. O to více překvapí, že právě zde se rozprostírá pomerančové údolí Vathi, vtěsnané do skal jako fjord, nazývané zelenou oázou Kalymnosu. Zcela jinou scenérii nabízí malebný záliv Vlyhadia s písečnou pláží a prohlídkou muzea mořských nálezů, jehož poklady nastřádali bratři Valsamidisové. Hlavní město Pothia zve na procházky po promenádě s množstvím kaváren a taveren a také do muzea, dokumentujícího historii sběru mořských hub na Kalymnosu. Nejen v Pothii, ale i v ostatních letoviscích každoročně přibývají taverny a bary, ve kterých se srdečností, tak typickou pro Kalymnosany, otevírají domácí dveře nejen pro staré známé, ale i pro turisty. Známá letoviska na západní straně ostrova jako Myrties, Massuri a Kantuni mají tu správnou prázdninovou vůni a atmosféru. Platis Yialos je klidná menší oblast přiléhající k letovisku Kantuni, které je oblíbené také díky své písečné pláži, plážovým barům a vyhlášeným restauracím. Nad letoviskem se tyčí klášter Sv. Stavrose, který je v noci nasvícený a vytváří působivou scenérii. Nejoblíbenější turistickou oblastí celého Kalymnosu jsou letoviska Myrties a Massuri, která se již pomalu slévají v jedno. Všechny domy jsou zde postavené terasovitě a mají nádherný výhled na moře a na protilehlý ostrov Telendos. Celé Massuri je jedna hlavní cesta, od které vedou schody dolů na pláž, nebo opačným směrem – k jednotlivým domům. Jeho dlouhá písečná pláž, místy promíchaná s oblázky, poskytuje dobré možnosti pro vodní sporty. Na Kalymnos turisté přijíždějí, aby zpomalili svůj evropský rytmus v líném tempu tohoto kouzelného kousku země. Jeho vrcholky a skály nabízejí ideální podmínky pro horolezectví, a proto sem krom turistů toužících po relaxu, každoročně přijíždí i mnoho milovníků tohoto sportu. Kalymnos patří také mezi nejznámější potápěčské lokality v Řecku. A jen pro zajímavost pro potápěče – v místním potápěčském centru mají jednu z nejmodernějších hyperbarických komor.

 

Kalymnos ve zkratce:

tradiční kalymnosský dům
mořské houby
tři muzea
citrusové údolí Vathi
klášter Agios Savas
okouzlující Pothia
ráj pro horolezce

TRANSFER

U zájezdů na Kalymnos a Telendos je přílet na ostrov Kos. Transfer z letiště do přístavu Mastichari trvá cca 15 minut, plavba trajektem na Kalymnos cca 50 minut a následný transfer je autobusem nebo taxi, pobytová místa jsou vzdálena 6-8 km od přístavu v Pothii. V případě ubytování na Telendosu transfer z přístavu do letoviska Myrties a následně krátká plavba loďkou na Telendos (5-10 min.). Je třeba vzít na vědomí možnost časových odchylek vzhledem k časům příletů a odletů, počasí a harmonogramu trajektů. V případě čekání na loď v Mastichari se můžete osvěžit koupáním na zdejší krásné pláži nebo posedět v některé z blízkých a útulných taveren, tak nezapomeňte plavky přibalit do příručního zavazadla, vždyť vaše řecká dovolená začíná hned vystoupením z letadla!

 


 

Naše doporučení a výlety
Horolezectví a potápění jsou neodmyslitelnou součástí ostrova Kalymnos. Ale i pokud nejste fanoušky těchto sportů, Kalymnos si určitě zamilujete. Pokud nejste sportovně založení, nevynechejte návštěvu některé z továrniček na výrobu mořských hub, kde se dozvíte řadu zajímavostí z historie a uvidíte jak se houby ručně zpracovávají dodnes. Za návštěvu stojí i mořské muzeum ve Vlyhadii. Úžasnou scenérii vám nabídne zelené pomerančové údolí ve Vathi. Kalymnos je i ostrovem jedinečných pláží - krásná pláž Akti, písečná pláž ve Vlihadii, Melitsachas se skvělou rybí tavernou, oblázková Arginonda ve stejnojmenném zálivu, tajným tipem je Palionisos, téměř liduprázdná pláž na dohled od ostrova Leros. Vydáte-li se do kláštera Ag. Savas, cestou určitě navštivte hrad s větrnými mlýny – Kastro Chrisocherias vypínající se nad Pothií. Dojet se dá až téměř k němu a nabízí nádherný panoramatický výhled na město a ostrov. Přímo pod klášterem Sv. Savase je tradiční Kalymnosský dům, malé rodinné muzeum, kde mladší generace návštevníky ochotně seznámí se zvyky, drsným životem jejich předků, včetně všech tradic spojených s Kalymnosem. Vstupné je symbolické a výklad skvělý, i když jen v AJ. Cestou na sever k letoviskům na samém konci města po pravé straně na vrcholu skály jen stěží rozeznáte zbytky domů. Jedná se o původní Chorio, hlavní město ostrova, zbudované na skále s vytesanými schody, které dříve poskytovalo ostrovanům útočiště před piráty a dobyvateli. Na vrcholku jsou zbytky vesnice a 9 kapliček. Výstup je náročnější, ale stojí za to! A chcete-li další podobně charismatické místo se snadnějším přístupem, u Kantuni odbočte do kláštera Ag. Pandeleimon. Je ze stejného důvodu skryt zrakům od pobřeží a poskytoval odjakživa úkryt obyvatelům z okolí, dokonce zde byla v dobách okupace zřízena řecká škola. Zajímavá je zvonice, ale především hlavní kaple vytesaná ve skále. Celé místo nejvíce ožívá 15.8., při oslavách nanebevzetí Pany Marie, kdy sem zamíří většina ostrovanů a za svitu tisíců svíček probíhá bohoslužba pod otevřeným nebem. Kalymnos zkrátka nabízí mnohem víc, než by se od něj čekalo. 

 

MALÝ OKRUH OSTROVEM - výlet autobusem k nejzajímavějším místům ostrova. Navštívíte manufakturu na zpracování mořských hub, folklórní muzeum a nejvýznamnější klášter Agios Savas. Současně budete mít možnost vychutnat si jedinečné výhledy na ostrov a okolí.

LENOŠENÍ NA LODI – příjemný lodní výlet spojený s koupáním a poznáváním okolí. Proplujete podél ostrůvku Pserimos, následuje koupání a slunění se na nádherných plážích. Je to skvěle strávený den plný relaxace na tradiční dřevěné výletní lodi.
 
LEROS - celodenní výlet lodí na další kouzelný Dodekanésský ostrov. Nalodíte se v malém přístavu v Myrties a odtud podél členitého západního pobřeží Kalymnosu poplujeme na ostrov Leros. Tento úchvatný ostrov vás přivítá v přístavu Ag. Marina, nad kterým se jako hlavní dominanta tyčí johanitský hrad s řadou větrných mlýnů. Zde budete mít dostatek času na procházku malebnými uličkami, návštěvu muzea lékařství nebo muzea 2. světové války, která ostrov velmi poznamenala.

 
PIKNIK NA LODI - výlet, během kterého máte šanci poznat západní část ostrova. Plavba do Pothie, zastávka ve Vlyhadii - kde navštívíte muzeum mořských nálezů, budete si moci zakoupit mořské houby či se osvěžit na pláži. Následně se u výběžku Kefale budete moci koupat a šnorchlovat přímo z lodi. Poslední zastávka je na ostrůvku Nera. Zkrátka zažijete úžasný den na lodi s obědem v ceně.
 
ZÁPAD SLUNCE - lodní výlet kolem Telendosu u jehož západního pobřeží zakotvíte, abyste zažili západ slunce v tom pravém slova smyslu. Romantický výlet, na který byste s sebou rozhodně neměli zapomenout fotoaparát!
 
TURECKÝ BODRUM - návštěva tureckého Bodrumu, který dýchá historickou atmosférou, prohlídka města. Budete mít dostatek času na nákupy a vyjednávání v uličkách místního bazaru, případně si můžete užít relax v tureckých lázních s tureckou masáží.


Aktuální ceny fakultativních výletů 2016:

Okruh ostrovem: 25 €
Lenošení na lodi (včetně oběda): 40 €
Děti mají slevu 50%

Ceny dalších výletů aktuálně u delegáta CK Aeolus v místě pobytu. (Ceny jsou hlášené s předstihem, v místě pobytu se může mírně lišit s ohledem na sezónu atd.)


Nejnovější akce
Chalkidiki v bezpečí! Chalkidiki v bezpečí! Větru a dešti neporučíme, Chalkidiki v bezpečí!
Jsme na nové adrese! Jsme na nové adrese! Od 1. 1. 2019 jsme na nové pražské adrese.
Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu na sezónu 2019 se letos konala 12. října v netradiční atmosféře.