vyhledat zájezdy

Chorvatsko

Chorvatsko

Hlavní město: Záhřeb
Rozloha: 56 594 km2
Počet obyvatel:  4, 784 milionů
Měna: chorvatská kuna (1 euro = cca 7,65 kuna)

Ať je příroda jakkoli krásná a historie jakkoli bohatá, atmosféru místa vždy tvoří lidé. Ti podstatnou měrou přispívají k tomu, jaké zážitky si ze své dovolené odneseme. Chorvaté jsou nesporně hrdí na svou krásnou zem, na její historii a tradice. Jsou to otevření lidé, kteří se umí těšit ze života, mají rádi zábavu, dobré jídlo a kvalitní víno??, jsou pohostinní a srdeční. I to je důvod, proč se do Chorvatska tak rádi vracíme!

 

Je to země našinci velmi blízká; určitě i díky podobnému, snadno pochopitelnému jazyku, melodické, našemu srdci blízké hudbě a nádherné přírodě. Navzdory rozvoji masové turistiky a výstavbě bohatě vybavených hotelových komplexů a prázdninových resortů neztrácí nic ze své přitažlivosti. Právě naopak, každoročně ji navštíví statisíce turistů, aby objevili další nádherný ostrov, aby se pokochali krásou horských masivů nebo se jednoduše vrátili na místo, které dobře znají a považují ho za svůj druhý domov.

Rozsáhlý Istrijský poloostrov je porostlý zelenými olivovými sady i vinicemi a od ostatní země je oddělen mohutným masivem pohoří Učka. Jeho pobřeží lemují nesčetné zálivy se skalnatými a oblázkovými plážemi , které se v létě zaplňují tisíci turistů. Umag, Poreč, Rovinj a Novigrad se pyšní svými moderními hotely a turistickými komplexy; pokud se však budete cítit vším tím komfortem přesyceni, vydejte se do vnitrozemí poloostrova. Objevíte staré vesnice, které si uchovaly tradiční ráz.

Oblasti Kvarneru dominují především ostrovy - Lošinj, Cres, Rab, Pag a Krk, který je s pevninou spojen mostem. Pokrývají ho horské masivy porostlé lesy a najdete zde množství skvělých pláží. Kromě nádherného panorama letoviska Baška se vám určitě vryje do paměti i malebné městečko Vrbnik, zvěčněného na obrazech mnohých umělců. Pobřežní část Kvarneru je lemována známými turistickými středisky Crikvenica, Novi Vinodolski, Selce a Senj. Pokud budete pokračovat dále na jih, dostanete se do národního parku Paklenica, který vlastně Kvarnerskou oblast uzavírá a odděluje od Dalmácie.

Dalmácie je místo, které většinu návštěvníků "dostane" hned při prvním setkání. Nejen svými přírodními krásami a památkami nevyčíslitelné hodnoty, ale i srdečností a otevřeností jejích obyvatel. Říkají, že ten, kdo neumí zpívat a nemá rád víno??, není Chorvat... Od Zadaru přes Šibenik až po Dubrovník je pobřeží protkané starými rybářskými přístavy, kouzelnými zátokami a zálivy, oblázkovými, kamenitými i písčitými plážemi lemovanými azurovým mořem. Nadchne vás malebná silueta menších i větších ostrovů, velkolepost národních parků, vodopádů a klenoty starých míst. To vše podbarvené drsnou krásou pohoří Velebit, Mosor a Biokovo.

Srdcem střední Dalmácie je Split, místo jako stvořené pro romantické procházky, skvělé nákupy a báječné výpravy na okolní ostrovy. Dominantou města je rozsáhlý, 1700 let starý Diokleciánův palác, který se rozprostírá podél Rivy - široké promenády na břehu moře. Uvnitř paláce objevíte nejen dobře zachované stavby, které vás zavedou až do dob římských, ale i nepřeberné množství značkových obchodů, butiků a příjemných kaváren.

Jen 25 km jižně od Splitu leží Omiš, město pirátů. Je nejen nesmírně fotogenickým městem s nádherně zachovalým historickým centrem, ale i místem, které celé léto žije kulturním festivalem. K nejpopulárnějším událostem určitě patří vystoupení pěveckých sborů a tzv. Pirátská bitva - koná se každý rok v srpnu. Je zde množství obchodů a obchůdků, kaváren, cukráren a velká tržnice skvěle zásobená ovocem, zeleninou, domácími výrobky a rybami. Na řece Cetině, která se v Omiši vlévá do moře, si můžete vyzkoušet rafting nebo navštívit "Radman Mlinice" s vynikající restaurací, která - mj. - nabízí i grilované žáby! Sousední Duče je pověstné svými písčitými plážemi, mělkým mořem a tak si ho oblíbili zejména rodiny s dětmi. Najdete zde několik restaurací, plážových barů a kavárniček, kde vám připraví skutečně vynikající kávu, pekárny, malé supermarkety a stánky s ovocem a zeleninou.

Chorvatsko rádi navštěvují nejen letní rekreanti, ale i tisíce příznivců potápění a jachtingu. Stále populárnější jsou prodloužené víkendy a relaxační pobyty v kvalitně vybavených istrijských hotelích, cykloturistické zájezdy nebo zájezdy za poznáním zatím méně navštěvovaného vnitrozemí. Potěší nás, pokud se k nim přidáte i vy. Rádi vám při výběru toho správného místa pomůžeme.

 

Naše doporučení a výlety

Namíchejte si koktejl z toho nejlepšího, co Chorvatsko nabízí! Rozhodně nevynechejte návštěvu místní konoby, ochutnejte typická vína, rakije či Proška, pažský ovčí sýr, vzácné (a drahé) istrijské lanýže, jehněčí z "Peky", ryby připravené na roštu a pršut. Poznejte bohatou minulost země, která sice nikdy nebyla centrem velkých impérií, ale uchovala si mnoho vzácných památek a míst, které se staly součástí světového kulturního dědictví. Co takhle prohlédnout si Eufraziovy baziliku v Poreči, starobylý Trogir nebo hradbami obklopený Dubrovník? Nebo se nechat zlákat na toulky po národních parcích? Z bohaté nabídky místních výletů si určitě vyberete!

 

PLITVICKÁ JEZERA - jeden z nejkrásnějších národních parků světa, rozkládající se na ploše 190 km2. Jedinečný obraz, jejímž autorem je největší umělec - příroda. Šestnáct jezer modrozelené barvy je vzájemně spojených řetězem 90 vodopádů, kaskád a vápencovo - travertinových bariér. Jejich krásou se můžete kochat během procházky nebo romantické plavby loďkou.

 

BRIJUNI - výlet do národního parku Brijuni, který tvoří dva velké a několik menších ostrovů. Pro jejich výjimečnou krásu si je za své letní sídlo zvolil i jugoslávský prezident Tito.

 

MEDJUGORIJE - celodenní výlet na poutní místo na území Bosny a Hercegoviny spojený s návštěvou kostela sv . Jakuba a vrchu Kri Zevaco.

 

SPLIT - výlet za klenoty Dalmácie a památkami pod ochranou UNESCO. Rozsáhlý Diokleciánův palác, monumentální socha Grgura Ninského - dílo chorvatského umělce Ivana Meštrovića - zelený vrch Marjan s vyhlídkovou trasou a nádherným výhledem na záliv.

 

OMIŠ A Cetina - malebné městečko na rozhraní pohoří Mosor a Biokovo; s přístavem a nádherným kaňonem řeky Cetiny. Vydejte se na krátkou plavbu po řece a pokochejte se úchvatnou scenérií. Ve městě si prohlédněte historickou část s jejím kamennými ulicemi, zaposlouchejte se do příběhů o omišských pirátech a vyjděte k pevnosti, odkud je výhled na celé město i okolní ostrovy.

 

RAFTING - výlet spojený s dobrodružným sjezdem řeky Cetiny; po důkladné instruktáži si i amatéři mohou vyzkoušet pravé vodácké dobrodružství.

 

NÁRODNÍ PARK KRKA - působivé Skradinské vodopády, kaňony a kaskády, které si rozhodně nenechte ujít pokud budete v okolí Šibeniku.

 

KORNATI - lodní výlet na pusté, většinou neobydlené, ale zato nádherné ostrovy, ostrůvky a útesy v blízkosti Murteru. Jsou považovány za ráj jachtařů.

 

 

Chorvatsko je nesmírně rozmanitá země a je skutečně obtížné, téměř nemožné, zachytit na tomto malém prostoru ty nejkrásnější místa, která se vyplatí vidět. Přírodní a kulturní bohatství této země je jedním z důvodů, proč má Chorvatsko tak velmi mnoho příznivců. Pokusíme se alespoň ve zkratce nastínit, kam se vydat.

8 nádherných národních parků:

- Plitvická jezera, jeden z nejkrásnějších národních parků světa, rozkládající se na ploše 190 km2. Jedinečný obraz, jejímž autorem je největší umělec - příroda. Šestnáct jezer modrozelené barvy je vzájemně spojených řetězcem 90 vodopádů, kaskád a vápencově - travertinových bariér. Jejich krásou se můžete kochat během procházky nebo romantické plavby loďkou.
- Krka, působivé Skradinské vodopády, kaňony a kaskády, které si rozhodně nenechte ujít, pokud budete v okolí Šibeniku.
- Kornati, pusté, většinou neobydlené, ale zato nádherné ostrovy, ostrůvky a útesy v blízkosti Murteru. Jsou považovány za ráj jachtařů.
- Paklenica se svými kaňony a jeskyněmi.
- Biokovo, ráj pro turisty a horolezce.

A kromě toho Risnjak, Severní Velebit, ostrov Mljet a Brijuni - ty poslední si pro jejich výjimečnou krásu zvolil za své letní sídlo i jugoslávský prezident Tito.

Nejkrásnější města:

- Dubrovnik, nazývaný také perlou Jadranu. Obklopený masivními hradbami, ukrývá spleť starobylých uliček, knížecí palác, katedrálu a pevnost Sveti Ivan.
- Split s pobřežní promenádou Riva a mohutným, dva tisíce let starým palácem.
- Trogir s úžasně zachovalým historickým jádrem.
- Rovinj, jedno z nejpříjemnějších míst Istrie. Výhled na ostrov Svatá Kateřina, elegantní jachty kotvící v přístavu, rybářské čluny, kavárny, pizzerie a kostel Sv. Eufemie.

Několik zajímavých památek:


- Amfiteátr v Pule
- Diokleciánův palác ve Splitu
- Katedrála Sv. Jakova v Šibeniku
- Eufraziova bazilika v Poreči

Vezměme v úvahu i přibližně 50 obydlených ostrovů - jeden hezčí než druhý - a hned nám je jasné, že Chorvatsko, podobně jako Řecko, bychom mohli navštěvovat každý rok,  ale i tak se nám ho nepodaří poznat celé.

Do Chorvatské republiky mohou občané České republiky vycestovat s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem na dobu 90 dnů bez víz. Všechny děti, bez ohledu na věk, potřebují pro vstup a pobyt v Chorvatsku vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz pro děti. Cestovní doklady musí mít platnost ještě minimálně 3 měsíce po odchodu ze země.
8.4
Vila Ivica ***+

Studia a apartmány domu Ivica již tradičně patří do naší nabídky ubytování v letovisku Duče. Dům se nachází v mírném kopci, v tiché části vesnice spolu s domem Neda. Venku na terase je gril, takže si můžete připravit grilované speciality podle místních receptů. Centrum Omiše je vzdáleno 1,5 km, restaurace a supermarket asi 120 m. K pláži se dá projít i podchodem pod cestou. Dům Ivica vám poskytne příjemné, domácké ubytování v centrální části letoviska s výhledem na členité pobřeží a dobrou základnu pro nové zážitky - co takhle vyzkoušet zipline v Omiši.

Možnosti stravy: bez stravy | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 6.6.2020 | Možnosti dopravy: vlastní
Cena od: 3 930 Kč
Studia Mihaljevič ***

Dům se nachází v letovisku Duče, pouze 2,5 km od malebného městečka Omiš a přibližně 25 km jižně od Splitu. Jen cesta ho dělí od krásné písečné pláže s několika restauracemi a bary. Supermarket, autobusová zastávka a směnárna jsou blízko, stejně jako místní pekárna. Pokud nechce trávit den pouze na pláži, můžete vyzkoušet rafting na řece Cetina nebo se projít až k pevnosti Mirabella nad Omišem. Je z ní nádherný výhled na pohoří Mosor a ostrov Brač.

Možnosti stravy: bez stravy | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 6.6.2020 | Možnosti dopravy: vlastní
Cena od: 3 930 Kč
9
Vila Vukovič Plaža ***

Vila nese příjmení svého majitele - Vukovič a přívlastek si vysloužila díky atraktivní poloze přímo u široké písečné pláže letoviska Duče. Má dvě části, dvě za sebou stojící budovy situované na mořskou stranu; většina apartmánů má přímý výhled na moře. Všechny jsou prostorné, útulně zařízené a je možné doplatit si v nich klimatizaci. Omiš se svým starobylým centrem je vzdálen pouze 1,5 km.

Možnosti stravy: bez stravy | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 6.6.2020 | Možnosti dopravy: vlastní
Cena od: 4 132 Kč
8.4
Apartmány Jakov ***

Apartmánový dům Jakov se nachází přibližně ve středu Duče, blízko písečné pláže, od které ho dělí jen cesta. Necelých 100 m od domu je supermarket, restaurace, plážový bar, směnárna a zastávka autobusu. Navštivte nejen Omiš (2,5 km), ale udělejte si také výlet lodí na protilehlý ostrov Brač, vyzkoušejte rafting na Cetině a nezapomeňte ani na unikátní Split (cca 25 km).

Možnosti stravy: bez stravy | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 6.6.2020 | Možnosti dopravy: vlastní
Cena od: 4 232 Kč
Nejnovější akce
Informace o aktuální situaci v CK Aeolus Informace o aktuální situaci v CK Aeolus Vážení klienti, současná situace, kdy jsou nařízením vlády uzavřeny nejen školy, restaurace, státní hranice, ale také všechny cestovní kanceláře, je pro nás všechny velice složitá.
Ocenění Ocenění Ocenění od obchodních partnerů vždy potěší a obzvlášť, když je udělené za naprosté minimum reklamací a maximální spokojenost našich společných klientů!
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Dokážou ženy převzít úlohu mužů, resp. mají muži skutečně hlavní úlohu? Nejen tyto ale mnoho dalších otázek se snažila pro CNN zodpovědět cestovatelka Katie Sehl na řeckém Karpathosu.