vyhledat zájezdy


Turecko

Turecko

Hlavní město: Ankara
Rozloha: 783 562 km2 
Počet obyvatel: 78 785 548
Měna: Turecká lira (TL) 
Časový rozdíl: + 1 hod.

Turecko – země půlměsíce, velkolepých chrámů, mešit, pevností, provoněná vůní orientu i směsí koření. Podobá se vzácnému reliéfu s rozmanitými motivy: řetězy hor, nekonečné stepi, úrodné nížiny plné ovoce a zeleniny, neuvěřitelné sopečné útvary, divoké vodopády, čajovníkové plantáže, cesty plné serpentin – vše lemované vlnami Černého, Egejského a Středozemního moře.

Minarety a mešity vedle byzantských kostelíků, ruiny dávné antické civilizace, orientální trh a břišní tanečnice předvádějící své umění v luxusních hotelech. Překrásná příroda, slunečné pobřeží, idylické řeky a jezera, nesmírně bohatá historie a pohostinní lidé – to vše můžete najít v Turecku. Turecko – země plná kontrastů, vznášející se mezi starými orientálními tradicemi a evropským pokrokem, mnohotvárná a jedinečná. Krajina vysokých hor, krásných pláží či úrodných políček bavlny, citrusových plodů, arašídů, banánů... Země lidí věřících v Alláha. Země, kterou stojí za to navštívit a dozvědět se o ní víc.

 

První zmínky o osídlení území dnešního Turecka pochází už z období 7 000 let př.n.l. O pět tisíciletí dříve se stalo významným centrem světových kultur a toto zásadní postavení si zachovalo až do roku 1500. A proto v dnešním Turecku na každém kroku narážíte na typické rysy Evropy, Asie a Afriky. Nejvýznamnějšími centry obchodu, kultury a vzdělání jsou hlavní město Ankara či velkolepý Istanbul, někdejší Konstantinopol – bývalé hlavní město Osmanské říše. Bohatá historie výrazně ovlivnila a dodnes ovlivňuje jeho obyvatele. Navzdory nepochybnému pokroku je to země s úctou k tradicím a největšími hodnotami jsou stále rodinná soudržnost, patriotismus, pohostinnost a čestnost.

Turecká krajina je velmi rozmanitá. Jednoduché horské vesničky na severu a východě či úrodné zemědělské oblasti v údolích nejsou navštěvované téměř vůbec a čas jakoby se tam zastavil ještě v dávné minulosti. Bohaté pobřeží a západní část krajiny jsou zase navštěvované turisty z celého světa. Kromě lenošení na pláži na pobřeží Egejského moře zde také najdete unikátní svědectví dávné historie. Asi 200 km směrem do vnitrozemí leží jedno z největších přírodních turistických lákadel – bělostné travertinové kaskády Pamukkale, po tisíciletí vyvěrající prameny a vodopády s terasami a přírodními jezírky. Aktivní turisty přitahuje výlet do divokých kaňonů Körpülü, do národního parku Olympos, kde se nachází starodávný Perge či Aspendos se zachovalým divadlem s kapacitou až 12 tisíc diváků. Nejznámějším cestovatelským magnetem srdce Anatolie je určitě pískovcová oblast Kappadokia – fantastická krajina kamenných věží a paláců.

Na jižním pobřeží podél břehů Středozemního moře se pod ochranou pohoří Taurus táhnou moderní letoviska s kilometry pláží. Mezi jedno z nejnovějších patří Belek. V posledních letech tady na plážích s bílým pískem vybudovali mnoho rozlehlých hotelových komplexů. Díky Golfovému Národnímu klubu, situovanému v Beleku, je ideálním místem pro golfové nadšence. Směrem na východ objevíte starobylé městečko Side s mistrovskými skvosty – Římský amfiteátr ze 2. století, bývalé římské lázně, slavný Apollónův či Athénin chrám. Díky svým nádherným zlatavým plážím a moři se Side stalo i oblíbeným cílem turistů. K Side spadají i letoviska KumköyČolakli. Jsou ideálním místem pro ty, kteří nevyhledávají místa plná bouřlivého nočního života, ale preferují spíše odpočinek a relax. Dál na východ začíná Alanyjská riviéra s menšími letovisky Incekum, Avsalar nebo Konakli. Najdete zde oblázkovo-písečné pláže, hotely, bary, restaurace, bazary a na rozdíl od Alanye, klid. Alanya – rušné turistické centrum připomínající svým tvarem motýla s roztaženými křídly. Pahorek se zříceninou hradu rozděluje letovisko a pláž na dva zálivy. Na západní stranu se táhne dlouhá písečná Kleopatřina pláž a na východní straně riviéry, hned za přístavem, začíná oblázkovo-písečná Keykubatova pláž. Po příjemně stráveném dni na pláži se v každém větším centru rozpoutá pestrý noční život. Útulné kavárničky, ve kterých je možné ochutnat sladké zákusky a tradiční jablečný čaj, neodmyslitelně patří k místnímu koloritu. Speciality středomořské kuchyně s množstvím ryb, zeleniny a chutného jemného jehněčího v kombinaci s lahodným červeným vínem a rakií – i to je Turecko. Fascinující svět, kam se budete chtít vrátit.

Naše doporučení a výlety
Vydejte se za poznáním Orientu, navštivte typický turecký bazar s ručně tkanými koberci a dalším rozmanitým sortimentem a nebojte se vyjednávat. Ochutnejte pravou tureckou kávu a k ní vyzkoušejte vodní dýmku s tabákem s různými příchutěmi. Také nezapomeňte ochutnat vyhlášený turecký kebab a masové kuličky „köfte“.

ANTALYA CITY – město nazývané perlou Středomoří, které je obklopeno mohutným pohořím Taurus. Díky krásné přírodě je to nejatraktivnější oblast Turecka. První zastávka je u vodopádů Karpuzkaldiran, následuje návštěva tureckého klenotnictví a jeho ateliéru. Po obědě v historickém přístavu, budete mít možnost obdivovat staré město s jeho různými památkami jako například Yivli Minarett, věž s hodinami... Následuje volný program, během kterého můžete nakoupit na místním trhu (bazaru) za přijatelné ceny nebo jen tak posedět v jedné z mnoha čajových zahrad s výhledem na moře.

JEEP SAFARI (Alanya) - celodenní výlet ve 4-6 místných jeepech. První zastávka bude na vyhlídce, odkud se vám naskytne krásný pohled na celou Alanyi. Později navštívíte nomády a poznáte jejich způsob života. Následuje oběd a poté pojedeme do vesničky Alacati, kde budete mít možnost navštívit muzeum lidového umění. Volný čas si můžete zpestřit rybařením nebo koupáním v řece Oba.

PAMUKKALE TOUR - výlet začíná ve vesničce Pamukkale, kde se hned za vesnicí nachází překrásný přírodní útvar zapsaný v UNESCO – travertinové kaskády. Zblízka to vypadá, jakoby byly vytvořeny z chomáčků bavlny. Vzhledem připomínají kopec nebo hrad - Pamukkale v turečtině znamená „bavlněný hrad“. Pokračujeme do starověkého města Hierapolis, které bylo založeno na malé náhorní plošině. Mezi nejvýznamnější památky tohoto města patří amfiteátr, pohřebiště Necropolis, ruiny Apollónova chrámu a samozřejmě bělostné travertinové kaskády Pamukkale, kde po tisíciletí vyvěrají horké prameny a stékají po terasách s přírodními jezírky. Voda má v létě i v zimě průměrně 35° a obsahuje různé minerály, které tvoří travertiny. Aby nedošlo k porušení jejich přirozené struktury, chodí se zde naboso.

CAPPADOCIA CLASSIC TOUR - dvoudenní výlet. Jde o skalní města, údolí a hrady zakomponované do skal, které jsou součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Okouzlí vás neobvyklé skalní útvary připomínající písečné duny, lesy nebo houby v nadživotních velikostech. Poznáte města jako Aksaray, podzemní město Kaymakli, navštívíte keramický ateliér. Budete mít možnost proletět se balónem. Druhý den návštěva Goreme a jeho klášterů, kostelů a kaplí vybudovaných ve skalách. Je to jeden z největších skanzenů na světě. Nevynecháte ani skalní město Zelve, kde se nachází klášterní komplex.

ISTANBUL DREAMS TOUR - Istanbul je jediné město, které se rozkládá na 2 kontinentech v Asii a v Evropě. Nejimpozantnější stavbou je mešita Sultan Ahmed, též známá jako Modrá mešita, jejíž interiér je vyzdoben 20 tisíci modrými dlaždicemi. Významnou památkou (považovanou za nejhonosnější stavbu byzantské architektury) je Hagia Sofia neboli Chrám svaté moudrosti, je v něm několik mauzoleí s pozůstatky 19 princů, vykopávky církevních staveb, studna z XVIII. století a hrobka sultána Mustafy I. Navštívíte také typický turecký bazar, kde si můžete koupit různé koření, byliny, látky a mnohé jiné.

HAMMAM TOUR - typické turecké lázně - vyznačují je především velké světlé prostory zdobené mramorovými stěnami a kupolemi. Po krátkém úvodním povídání o lázních si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet pěnovou masáž, peeling, olejové masáže, saunu, solné místnosti, parní lázně, jacuzzi... Vše pro relax a odpočinek.

DELFINÁRIUM - výlet plný zážitků. Návštěva spojená s vystoupením delfínů a lachtanů. Za poplatek si můžete s delfíny i zaplavat. Na tento zážitek budete určitě dlouho vzpomínat.


 

Istanbul
(Modrá mešita, Hagia Sophia - chrám Boží Moudrosti, Palác Topkapi s nádhernými poklady, Egyptský bazar, Hippodrom, Galata)
Ankara

(Mešita Arslanhane Camii, Římský chrám, Římské lázně z 3. století, Juliánův sloup, Atatürkovo mauzoleum, Augustův chrám)
Antalya
(Hadrianův oblouk, minarety Kesik a Yivli, Věž Hidirlik Kule)
Milétos
(Divadlo, mohutná pevnost z 8. stol., Palác sv. Michala, Athénin chrám, bazilika)
Efez
(Antické vykopávky, Chrám bohyně Artemis - jeden ze 7 divů světa)
Bospor
(Průliv mezi Evropou a Asií), Trója (Mytologické místo, Trojský kůň)
Hierapolis
(Amfiteátr, Pohřebiště Necropolis, Apollónův chrám, Pamukkale - bílé sintrové jezírka v terasovitém uspořádání, termální lázně)
Pergamon
(Diův oltář, Vykopávky divadla z helénské doby)

U zájezdů do Turecka musí občané České republiky použít jako cestovní doklad pouze platný cestovní pas.

Platnost pasu do Turecka je požadována nejméně 150 dní od příletu do země!

Klienty s cizí státní příslušností upozorňujeme, aby si ověřili, jaké cestovní doklady a případně víza potřebují.

 

Změny ve vydávání cestovních dokladů v roce 2016:

 

Ruší se vydávání cestovních pasů bez biometrických údajů s platností na 6 měsíců (tzv. „blesk pas“ v ceně 1 500 Kč). Nadále budou vydávány již pouze pasy s biometrickými údaji. V případě potřeby rychle vycestovat je možné si zažádat o vydání cestovního pasu s biometrickými údaji ve zkrácené lhůtě do 6 dní. Správní poplatek v takovém případě bude činit 4.000 Kč za vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě osobě starší 15 let a 2.000 Kč pro osoby mladší. Platnost cestovního pasu vydaného ve zkrácené lhůtě bude shodná s klasicky vydávanými pasy, tj. 10 let pro osoby starší 15 let a 5 let pro osoby mladší.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu s biometrickými údaji ve lhůtě do 30 dní s platností 10 let zůstává ve výši 600 Kč, resp. 100 Kč u dětí do 15 let s platností na 5 let.


Podat žádost o vydání cestovního pasu a převzít vyhotovený doklad je od Nového roku možné na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Převzetí hotového dokladu na jiném úřadu, než kde o něj zájemce požádal, je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 100 Kč. Cestovní pas vydaný ve zkrácené lhůtě do 6 dní je možné převzít pouze v místě podání žádosti.

 

Pro občany České republiky platí, že dítě nemůže cestovat mimo území České republiky pouze na základě zápisu osoby dítěte v občanském průkazu rodiče!

Cestování dítěte do zahraničí je možné za následujících podmínek :

dítě má vlastní cestovní doklad , a to vlastní cestovní pas.
 

8.5
Hotel Saritas ****
Turecko, Alanya, Oba

Pečlivě udržovaný komplex tří budov hotelu Saritas se nachází asi 3 km od centra Alanye, v části Oba. Je pouze na skok od pláže přístupné přes silnici, obklopený pěstovanou zahradou s exoticky působícími palmami a ibišky. Letiště v Antalyi je vzdáleno asi 125 km.

Možnosti stravy: all inclusive | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 18.5.2019 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 10 872 Kč
8
Side Miami Beach ***
Turecko, Side, Side

Pokud jste příznivci malých hotelů městského typu, Side Miami Beach je dobrou volbou. Nachází se v boční uličce letoviska Side, jen 600m od jeho zajímavých historických památek. Je vhodný především pro mladé lidi, kteří mají zájem si užívat dlouhé pláže v Side, večerní zábavu a poznávat okolí.

Možnosti stravy: all inclusive | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 15.6.2019 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 11 042 Kč
9.1
Hotel Adora Boutique ***+
Turecko, Side, Kizilot

Menší hotel Adora Boutique je situován v klidné lokalitě oblasti Kizilot, asi 15 km od Manavgatu, 22 km od Side a 40 km od Alanye. Stojí v bezprostřední blízkosti dlouhé a široké písčito oblázkové pláže. Tento příjemný poklidný resort nabízí ubytování v přízemních domcích, rozmístěných v udržované zahradě.  Je vhodný pro ty, kteří chtějí strávit skutečně klidnou dovolenou.

Možnosti stravy: all inclusive | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 18.5.2019 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 12 402 Kč
9.4
Hotel Royal Garden Select & Suite *****
Turecko, Konakli, Konakli

Hotel Royal Garden Select si získal mnoho klientů nejen kvůli skvělé poloze přímo na pláži v Konakli. Může se ale také pochlubit krásně upraveným rozsáhlým areálem, několika bazény, tobogány pro děti i dospělé, vynikajícím jídlem a především pečlivým přístupem ke svým hostům. V hlavní budově Select jsou pokoje pouze pro 2-3 osoby, část Suite tvořená dvěma samostatnými budovami má k dispozici i rodinné pokoje. Od centra letoviska Konakli je hotel vzdálen asi 500 m, letiště v Antalyi je vzdálené 120 km. Do nedaleké Alanye (cca 14 km) se dostanete i místními dolmušemi.

Možnosti stravy: ultra all inclusive | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 18.5.2019 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 12 827 Kč
7.9
Hotel Monte Carlo ****
Turecko, Alanya, Oba

Jen kilometr od centra Alanye, východně od pevnosti se rozkládá hotel Monte Carlo. Poskytuje pohodlné ubytování pro dvojice, rodiny s dětmi a také pro tělesně znevýhodněné hosty. Celý hotel je bezbariérový a přizpůsobený speciálním potřebám vozíčkářů. K dispozici jsou bazény, moderní relaxační centrum, koutek pro děti a samozřejmě zábavné animační programy. Na pláž je to od hotelu „co by kamenem dohodil“ cca 70 metrů. Dopřejte si i pěkný výlet, možností v Alanyi a jejím okolí je skutečně mnoho. Letiště v Antalyi je vzdáleno 125 km.

Možnosti stravy: all inclusive | Délka pobytu: 8 dní
Termíny od: 8.6.2019 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 12 869 Kč
Nejnovější akce
Playboy Week Playboy Week Playboy Week již od 8.4.2019!
Jsme na nové adrese! Jsme na nové adrese! Od 1. 1. 2019 jsme na nové pražské adrese.
Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu na sezónu 2019 se letos konala 12. října v netradiční atmosféře.