vyhledat zájezdy

Bulharsko

Bulharsko

Hlavní město: Sofia
Rozloha: 110 994 km2
Počet obyvatel: 7, 305 miliónů
Měna: bulharský lev (1 eur = cca 1,956 leva)
Časový rozdíl: + 1 hod.

Když se mluví o Bulharsku, většině z nás se vybaví především obraz dlouhých písčitých černomořských pláží posetých řadami slunečníků. Někteří na tuto zemi nedají dopustit, jiní ji zatracují... Inu, kolik lidí, tolik chutí. Nelze však popřít, že tak jako před desetiletími, i dnes se Bulharsko těší nemalé popularitě. Je to země připravená na všechny typy rekreantů bez rozdílu věku - děti, milovníky adrenalinových sportů, gurmány, obdivovatele historie, vyznavače luxusu, ty, kteří hledají nekonečnou zábavu, ale i ty, kteří jen touží hodit za hlavu každodenní stereotyp a dopřát si pár dní relaxu.

 

Cesty většiny návštěvníků směřují během léta zejména k Černému moři. Mnozí z nich si zamilovali Slunečné Pobřeží, největší přímořské letovisko, které často přirovnávají k španělské Ibize. Symbolizují ho luxusní hotelové komplexy ale i menší rodinné hotýlky, 8 km dlouhá a místy až 150 m široká písčitá pláž, plážové kavárny a bary, atrakce všeho druhu pro děti i dospělé a také bouřlivý noční život. I když se nedá říci, že toto letovisko patří k nejlevnějším v zemi, stále si zachovává velmi příznivé ceny - a obecně platí, že čím dále od moře, tím levněji.

Nekonečnou pláž lemuje pobřežní promenáda s neodolatelně lákavými stánky se sladkými palačinkami, pizzou, šťavnatým ovocem, kavárnami a obchody se suvenýry. Na každém kroku na vás číhají pokušení v podobě různých adrenalinových sportů a atrakcí nebo nabídky atraktivních výletů. Moře je mělké, svažuje se pozvolna a vyhovuje i dětem nebo neplavcům. Pokud nechcete celý den jen ležet na pláži, zahrajte si plážový volejbal, půjčte si vodní skútr, šlapadlo, nebo si udělejte příjemný piknik na lodi. Jsou zde příznivé podmínky i pro začínající surfaře, vyzkoušet můžete i paragliding nebo rogalo.

Centrum žije přes den i dlouho do noci. Atrakcí jsou elektrické autíčka, kočáry tažené koňmi, lunapark či vystoupení místních umělců, nechybí ani aquaparky, tenisové kurty či minigolf. Večer se lidé přesouvají do restaurací, barů, nočních klubů, kasin a diskoték.

I když je Slunečné Pobřeží skutečně rozlehlé, místní autobusy jezdí často a tak se bez problémů dostanete nejen z jednoho konce na druhý, ale i do Burgasu či dalších okolních letovisek. Trasa turistického vláčku také protkává celé středisko.

Těm, kteří dávají přednost klidnějšímu prostředí, doporučujeme spíše menší letoviska jako jsou Elenite nebo Pomorie. Elenite leží asi 10 km severně od Slunečného Pobřeží na úpatí zelených kopců. V posledních dvou letech prošlo výraznou změnou a kromě bohatě vybavených hotelových komplexů tu byly dokončeny parkoviště, vyrostl nový supermarket, butiky s oblečením a módními doplňky či obchůdky se suvenýry. V areálu jednoho z hotelů je i menší aquapark Atlantida. Bezproblémové je autobusové spojení se Slunečným Pobřežím a do známého aquaparku Action jezdí zdarma kyvadlová doprava.

Pomorie se nachází asi 18 km jižně od Slunečného Pobřeží a neustále se rozrůstá směrem na pevninu. Stalo se známým zejména kvůli černému bahnu, které se využívá v léčebných procedurách a také kvůli těžbě mořské soli.

Na začátku města - na břehu jezera - si můžete prohlédnout Muzeum soli, které dokumentuje zajímavou historii těžby zdejšího "bílého zlata". Jezero láká i různé druhy vodního ptactva, dokonce i ohrožené druhy a tak je chráněnou oblastí. Před více než 100 lety zasáhl město velký požár, proto se do dnešních dob dochovalo jen velmi málo původních budov. Uvidíte pár typických dřevěných domků, podobných těm v Nessebaru a kostel s ikonami ze 17. století.

Rekreanti využívají tři pláže, na kterých se dají pronajmout lehátka a slunečníky, šlapadla, skútry a surfy. Okolní restaurace a stánky vás budou lákat chutnými specialitami, osvěžujícími nápoji nebo místním lahodným bílým vínem. Procházky po malém parku a pěší zóně s atrakcemi pro děti, kavárnami, restauracemi a obchody jsou také příjemným zpestřením letních dnů i večerů.

Bulharsko však nejsou jen pláže a přímořská letoviska. Nabízí nám mnohem více; středověké pevnosti ukryté ve vnitrozemí, masivní pohoří Pirin a Rodopy, podmanivá ledovcová jezera, nekonečné Údolí růží, vápencové útesy a přírodní rezervace na pobřeží Černého moře, muzea plná zajímavých artefaktů, festivaly a lidové slavnosti. Ukrývá poklady světového významu, což dokazují i zápisy v seznamech památek UNESCO. Kromě světoznámého Nessebaru v nich figuruje i Thrácká hrobka v Kazanlaku, kamenný reliéf Mad‘arský jezdec v Šumene nebo velkolepý Rilský klášter.

Pověstná je i bulharská kuchyně, považovaná za nejlepší na Balkáně. To, co jí přidává na zvláštnosti, jsou především kvalitní a vždy čerstvé suroviny na přípravu jídel a také některé speciální koření, např. čubrica, bylinka podobná Oregánu. Určitě se nechte zlákat místní nabídkou a ochutnejte grilované červené papriky plněné ovčím sýrem, banicu, kavarmu, ryby či delikátně připravené plody moře.

Nezapomeňte ani na rodinu a přátele - pěkným dárkem z dovolené bude láhev kvalitního vína, dobře odležená rakije, růžový olej, tradiční keramika, mistrovsky tkané koberečky nebo i tzv. "šarena sůl" , která nesmí chybět na rodinném stole. Je to směs mořské soli a několika druhů bylin, kterými výborně dochutíte připravované maso a polévky.

 

Několik zajímavostí:

 

• Bulharsko je 4. místě v seznamu UNESCA co se týče počtu kulturních a historických památek: Bojanský kostelík, Skalní kláštery u vesnice Ivanovo, Trácká hrovka v Kazanlaku, Madarský jezdec, Starobylý Nessebar, pohoří Pirin, Rislký klášter, další Trácká hrobka a přírodní rezervace Srebarna.
• v Černém moři v hloubce více než 150 metrů neexistuje žádný život, protože tam nepronikají sluneční paprsky
• bulharská příroda je tak rozmanitá, že si v rámci dvou dnů můžete zalyžovat v horách a zaplavat v moři
• Sofia je jediným hlavním městem v Evropě, kde v těsné blízkosti stojí pravoslavný, protestantský, evangelický a katolický kostel, synagoga a mešita
• Centrální oblast Bulharska okolo města Kazanlak (tzv. Růžové údolí) má nejpříznivější podnebí na světě pro pěstování růže olejnaté, z které se již od dob osmanské nadvlády vyrábí světoznámý růžový olej – důležitá surovina pro parfumerii a kosmetiku
• Bulhaři, na rozdíl od jiných národů, na znamení nesouhlasu kývají hlavou shora dolů a na znamení souhlasu vrtí hlavou z boku na bok. Aby to bylo ještě složitější, někteří se již „poevropštili“
• známý šopský salát je tradiční jídlo „Šopů“ – etnografické skupiny lidí žijících v okolí hlavního města Sofie.

 

 

Být na dovolené a zůstat celé dny jen na pláži by se dalo nazvat neodpustitelným přestupkem. Pokud se vydáte na dovolenou do Bulharska, čeká na vás množství zážitků, které byste rozhodně neměli promeškat. Miliony let starý Kamenný les, který se nachází asi 18 km od Varny, skalnatý mys Kaliakra, tajemný reliéf na skále nad vesnicí Madara, slavné Údolí růží či středověké Veliko Tarnovo - to vše jsou místa, na které vás zkušení průvodci zavedou během celodenních výletů. Naskytne se vám příležitost poznejte lidové tradice a zvyky, užít si piknik na lodi či nahlédnout do tajemství výroby rakije. Zde vám nabízíme pár tipů na výlety:

 

Kaliakra - skalnatý mys severně od Varny, který v délce přibližně 2 kilometrů zabíhá do moře a místo, kde se odehrály mnohé bitvy o nadvládu nad tímto důležitým strategickým bodem. Najdete zde zbytky velké pevnosti, pocházející z 4.st. p.n.l. Kavarna - kořeny tohoto městečka, které se nachází asi 67 kilometrů severně od Varny, sahají do 6. st. před n.l. I přes nepříliš osobité architektuře je to příjemné místo s mnoha kavárničkami, zajímavým Národopisným, Historickým a Námořním muzeem.

 

Balčik a palác královny Marie

Přímořské středisko, které v dobách řecké kolonizace neslo jméno Dionisopolis, na počest boha vína. Stejně jako Kavarna patřil v letech 1913 - 1940 k Rumunsku. Asi 2 kilometry od Balčik, na pobřeží, byl v roce 1924 postaven palác královny Marie, jednu z vnuček anglické královny Viktorie. Nechal ho pro ni postavit její manžel, Ferdinand I. Rumunský.

 

Varna

Třetí největší bulharské město (po Sofii a Plovdivu) si uchovává poměrně klidnou atmosféru přímořského města a to i přesto, že je významným centrem obchodu. O bohaté historii Varny svědčí i artefakty uložené v archeologickém muzeu, které založil český archeolog karel Škorpil. K nejvýznamnějším a největším kostelem patří Katedrála Nanebevzetí s nádherným ikonostasem.

 

Kaliakra

Skalnatý mys severně od Varny, který v délce přibližně 2 kilometrů zabíhá do moře Místo, kde se odehrály mnohé bitvy o nadvládu nad tímto důležitým strategickým bodem. Najdete zde zbytky velké pevnosti, pocházející z 4.st. p.n.l.

 

Nessebar

Toto oblíbené historické městečko a významná památka UNESCO leží asi 38 km severně od Burgasu. Starý Nessebar se rozkládá na malém skalnatém poloostrově, který je s pevninou úzkou šíjí. Na začátku stojí dřevěný větrný mlýn a nedaleko se nachází Archeologické muzeum. Město se pyšní bohatou historií, která sahá do 6. století p. n. l .; k nejvýznamnějším památkám patří Kostel Krista Pantokratora. Pobřeží poloostrova je lemováno originálními restauracemi, které lákají k ochutnání čerstvě ulovených a lahodně připravených mořských specialit, bulharského vína i rakije.

 

Sozopol - historická část města leží na poloostrově asi 32 kilometrů jižně od Burgasu i je ohraničena písečnými zátokami. Dlážděné ulice tohoto přístavního městečka lemují půvabné staré domy. Ve středověku patřil Sozopol k nejvýznamnějším přístavem prvního bulharského království.

 

Přírodní rezervace Ropotamo

Široké ústí řeky Ropotamo je součástí rezervace, která byla vyhlášena v r. 1940. Rezervace má rozlohu asi 1000 hektarů a je domovem více než 200 druhů ptactva. Vyskytují se zde mnohé vzácné rostliny a květiny.

 

Kamenný les - nachází se asi 18 km západně od Varny a jak to napovídá název, tvoří ho shluk zvláštních, stromy připomínajících kamenných sloupů. Jsou roztroušeny v sedmi skupinách, v každé je jejich kolem 300 a některé dosahují výšky až 6 metrů.

 

Žeravna - typická bulharská vesnice - skanzen - ve střední části Bulharska je častým cílem výletů kvůli dobře zachovaným původním domem a také kvůli autentické atmosféře. Většinu jejích obyvatel tvořili chovatelé ovcí a dobytka; o způsobu jejich života se můžete dozvědět během prohlídce několika domů. Jedním z nich je například dům Savu Filaretova, který byl postaven počátkem 19. st.

 

Sliven - leží asi 110 kilometrů západně od Burgasu; v roce 1840 se zde narodil hajduk Hadži Dimitar (povstalec, který bojoval proti Osmanem). S jeho životem se můžete seznámit v Muzeu Hadži Dimitara. Blízko Slivenu se nacházejí tzv. Modré skály, které byly v minulosti útočištěm hajduků. Dnes se k nim lze dostat lanovkou.

 

Kazanlak - je známý nejen výrobou růžového oleje, ale i jako centrum osady známé pod jménem Údolí thráckých králů. V tomto údolí jsou roztroušeny hrobky pocházející z období 5.-3. století před n.l. V mnoha z nich byly odhaleny vzácné nástěnné malby a obdivuhodné předměty ze zlata a stříbra.


U leteckých zájezdů do Bulharska mohou občané České republiky použít jako cestovní doklad občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Je možné cestovat i na platný cestovní pas.

U autobusových zájezdů se dá momentálně vycestovat na občanský průkaz, ovšem k vzhledem situaci na hranicích raději doporučujeme cestovní pas.

Všechny doklady by měly být platné nejméně po dobu pobytu v destinaci.

Klienty s cizí státní příslušností upozorňujeme, aby si ověřili, jaké cestovní doklady a případně víza potřebují.

Upozorňujeme, že občanský průkaz s odstřiženým rohem je považován za neplatný.

 

Změny ve vydávání cestovních dokladů v roce 2016:

 

Ruší se vydávání cestovních pasů bez biometrických údajů s platností na 6 měsíců (tzv. „blesk pas“ v ceně 1 500 Kč). Nadále budou vydávány již pouze pasy s biometrickými údaji. V případě potřeby rychle vycestovat je možné si zažádat o vydání cestovního pasu s biometrickými údaji ve zkrácené lhůtě do 6 dní. Správní poplatek v takovém případě bude činit 4.000 Kč za vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě osobě starší 15 let a 2.000 Kč pro osoby mladší. Platnost cestovního pasu vydaného ve zkrácené lhůtě bude shodná s klasicky vydávanými pasy, tj. 10 let pro osoby starší 15 let a 5 let pro osoby mladší.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu s biometrickými údaji ve lhůtě do 30 dní s platností 10 let zůstává ve výši 600 Kč, resp. 100 Kč u dětí do 15 let s platností na 5 let.


Podat žádost o vydání cestovního pasu a převzít vyhotovený doklad je od Nového roku možné na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Převzetí hotového dokladu na jiném úřadu, než kde o něj zájemce požádal, je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 100 Kč. Cestovní pas vydaný ve zkrácené lhůtě do 6 dní je možné převzít pouze v místě podání žádosti.

 

Pro občany České republiky platí, že dítě nemůže cestovat mimo území České republiky pouze na základě zápisu osoby dítěte v občanském průkazu rodiče!

Cestování dítěte do zahraničí je možné za následujících podmínek :

dítě má vlastní cestovní doklad , a to: vlastní občanský průkaz, který může být na základě žádosti vydán i občanovi mladšímu 15-ti let pouze pro cesty v rámci EU , (tedy do Řecka a Bulharska) nebo vlastní cestovní pas (pro všechny země).


 

Nejnovější akce
Stěhování pobočky v Praze Stěhování pobočky v Praze Od 1. 1. 2019 se na vás budeme těšit na naší nové pražské adrese
Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu na sezónu 2019 se letos konala 12. října v netradiční atmosféře.
Flexi Pass CARD Flexi Pass CARD Nově přijímáme poukázky Flexi Pass CARD na našich pobočkách.