vyhledat zájezdy

SAE

SAE

Hlavní město: Abu Dhabi
Rozloha: 83 600 km2
Počet obyvatel: 9 269 612
Náboženství:

Islám


Na znak hrdosti nosí místní obyvatelé tradiční oděvy. Muži si oblékají bílý dishdash s bílám šátkem okolo hlavy, upevněnou dvěmi černými kruhy, ženy černou abáju so závojem. Některé ženy nosí nikáb, který jim zakrývá celý obličej. Muži na vysokých vládních pozicích nosí dishdash v různých barevných provedení (v modrém, zlatém nebo červeném), případně mají oblečený masivní černý plášťs ozdobnými lemy.


Projevování náklonnosti na veřejnosti (objímání, líbání) by ste se měli vyhnout.


Pro turisty je celoročne vhodné letní oblečení, v zimních měsících doporučujeme si vzít s sebou svetr nebo lehčí bundu na večer.  Plavky jsou akceptované na plážích a v hotelech, opalování nahoře bez a nudizmus jsou zakázané.

Měna:

Dirham (AED); orientační  kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs; 1 EUR = 3,80 Dhs. Kurz se denně mění.

Obchody, restaurace, dokonca i některé taxíky akceptují kreditní/debetní karty, doporučujeme však vyměnit si místní měnu v menším obnose na menší nákupy. 

Časový rozdíl: zimní čas +3 hodiny, letní čas +2 hodiny

Emiráty nejsou pouze Dubaj, díky které se asi většině lidí vybaví představa luxusu, mrakodrapů, nejvyšší stavby světa, nejlepších hotelů na světě a krásných pláží. Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi autonomních emirátů (Abu Dhabi, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras Al Khaimah, Umn Al-Kuvajn a Sharjah), které mají vlastní šejky, ale jednoho společného prezidenta a hlavní město Abu Dhabi.


Každý emirát má stejnojmenné město a každý z emirátů má své charakteristické rysy - např. Abu Dhabi je největší, nejbohatší a nejzelenější, Dubaj je nejlidnatější a z hlediska turismu nejvyhledávanější, Ras Al Khaimah má nejatraktivnější pláže, all inclusive hotely a stává se stále populárnějším pro prožití plážové dovolené, Sharjah je kulturním centrem emirátů se 17 muzei, Fujairah má skvělou polohu hned vedle Ománu a zároveň leží i na pobřeží Indického oceánu, atd.


Ať už si zvolíte pro svou dovolenou kterýkoli z emirátů, kvalitní ubytování, špičkové služby, pláže s jemným pískem a teplé až horké počasí i moře během celého roku máte garantované! Abu Dhabi a Dubaj, ale i Sharjah jsou pulzující metropole se skvostnou supermoderní architekturou, kde se elegantně střetává punc západního světa s prvky blízkého východu. Vzdálenosti jsou tu v rámci jednotlivých míst poměrně velké, ale taxíky velmi levné.


Původní Emirátčané tvoří pouze necelých 20% celkového obyvatelstva, zbytek jsou přistěhovalci převážně z Indie, Evropy, Pákistánu a Bangladéše. Hlavním náboženstvím je Islám a angličtina je prakticky rovnocenným úředním i dorozumívacím jazykem vedle arabštiny.


Alkohol je v hotelích, barech a většině restaurací k dispozici, ale za vyšší ceny než v Evropě. Nekoupíte ho však běžně v obchodech a již vůbec v emirátu Sharjah (zde není k dispozici vůbec nikde). Doporučujeme proto klientům, pro které je drink vítaným zpestřením dovolené, nákup doma nebo v duty free obchodě po příletu na letišti v Dubaji.


SAE se díky těžbě a exportu ropy od konce 60. let minulého století staly jedním z nejbohatších států světa. První prezident emirátů, šejk Zayed velmi obezřetně vynakládal zisky pocházející z ropy a zemního plynu na rozvoj zdravotnictví, infrastruktury a vzdělávání. Země je dnes již méně závislá na ropě a je zaměřena hlavně na podnikání a cestovní ruch. Průmysl je velmi rozvinutý, architekti z celého světa zde nacházejí doslova ráj pro své kreativní nápady. Země má kvalitní infrastrukturu, velké přístavy, čtyři mezinárodní letiště, striktní pravidla i vzorný pořádek na veřejných prostranstvích.


SAE hostí i různé prestižní světové sportovní akce jako například finále Formule 1 v Abu Dhabi, tenisový šampionát v Dubaji, populární je tu kriket, fotbal a golf. A které top atrakce byste neměli vynechat během vaší návštěvy? Je jich nepočítaně, zmíníme alespoň ty nejpopulárnější:  


TOP ATRAKCE:

• tři atrakce v Dubaji jednou ranou: Burj Khalifa - nejvyšší věž na světě, vedle ní najdete i jedno z největších obchodních center na světě s 1 300 obchody The Dubai Mall, jakož i Dubai Fountains - hrající fontánu


zábavní parky v Dubaji: Dubai Atlantis Aquaventure - vodní a zábavný svět; Dubai Snow Park - opravdová lyžovačka, sníh a vleky zatímco venku vládne 40 stupňů; Dubai Aquarium & Underwater Zoo - velkolepé akvárium přímo v nákupním centru the Dubai Mall;


Abu Dhabi: Velká mešita šejka Zayeda; magická, monumentální stavba s pohádkovou atmosférou; Emirates Palace - zlatý palác, kde musíte ochutnat cappuccino, které vám posypou pravým 24karátovým zlatem místo skořice; Louvre Abu Dhabi - obdoba slavného pařížského muzea; zábavní parky Ferrari World, Yas Waterworld, Warner Bros. Abu Dhabi


Sharjah: 17 různých muzeí; Al Majaz Waterfront: promenáda s obchody, kavárnami, restauracemi a různými volnočasovými atrakcemi; The Eye of Emirates - vyhlídkové kolo ve čtvrti Al Qasba; Blue Souk - orientální bazar a tržiště


adreanlínové pouštní safari na vozidlech 4x4 nebo čtyřkolkách s autentickou večeří s beduíny


Ras Al Khaimah: Jebel Jais, nejvyšší hora v pohoří Hajar s nejdelší zipline dráhou na světě je garancí nezapomenutelného adrenalinového zážitku; Iceland Waterpark - vodní park v islandském stylu; nákupy a trhy: Manar Mall a Al Hamra Mall  

arabština; anglicky sa domluvíte v hotelech, restauracích a na úřadech.

Vyžaduje se cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu.


VÍZUM není potřeba. V březnu 2014 zrušili Spojené arabské emiráty vízovou povinnost pro občany 12 zemí EU. Při vstupu do SAE je udělené bezplatné vízum platné 30 dní.

Embassy of the Czech Republic

Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, Abú Dhabí

P.O.Box 27009

Telefon +971 2 6782800

Fax +971 2 679 5716, +971 2 676 7558 (konzulární úsek)  

Nouzová linka +971 50 662 89 20

E-mail abudhabi@embassy.mzv.cz

Úřední hodiny pro veřejnost: neděle - středa 09.00 - 16.00   čtvrtek 09.00 - 15.00

V SAE je 220 V se zásuvkami anglického typu se třemi kolíky. Pro připojení přístrojů je potřebný adaptér.
SAE byly v roce 2017 vyhlášeny po Finsku za druhou nejbezpečnější zemi na světě. Kriminalita je díky přísným trestům a efektivní policii prakticky nulová.   
Nejnovější akce
Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu léto 2019 Prezentace katalogu na sezónu 2019 se letos konala 12. října v netradiční atmosféře.
Flexi Pass CARD Flexi Pass CARD Nově přijímáme poukázky Flexi Pass CARD na našich pobočkách.
Infocesta Chalkidiki 2018 Infocesta Chalkidiki 2018 Přečtěte si o našem květnovém putování po Chalkidiki.